Dolegliwości jelitowe
Wzdęcia
Wzdęcie oznacza, że w jelitach jest za dużo powietrza. Ciało może pozbyć się tych nadmiernych gazów na różne sposoby.
Co to jest wzdęcia?
Meteorytizm (po grecku meteor oznacza „unoszący się w powietrzu”) odnosi się do stanu, w którym brzuch jest wzdęty i rozszerzony.
W przypadku wzdęcia, przez odbyt jest eliminowane zbyt dużo gazu z jelit. W większości przypadków ten „wiatr” jest nieszkodliwy i tylko tymczasowy. Może to być spowodowane niewłaściwym lub zbyt szybkim jedzeniem i stresem, ale także nietolerancją pokarmową.
Jakie objawy występują przy wzdęciach?
W zależności od przyczyny wzdęciom mogą towarzyszyć inne objawy:
- Biegunka
- Bóle brzucha i skurcze
- Zaparcie
- Poczucie pełni
Co może powodować wzdęcia?
Wiatr powstaje z powodu braku równowagi w naturalnej florze jelitowej (obecnie często nazywanej mikrobiomem jelitowym). W tym przypadku zwiększona liczba gazotwórczych bakterii jelitowych osiada w jelitach. Najczęstsze przyczyny to jedzenie w niewłaściwy sposób – zbyt szybkie prowadzi do połknięcia większej ilości powietrza, które następnie dostaje się do przewodu pokarmowego.
Większość powietrza w jelicie jest jednak wytwarzana przez same jelita, tj. przez bakterie podczas procesu metabolicznego. Proces ten jest intensyfikowany przez niektóre pokarmy (np. bogate w błonnik pokarmowy, takie jak kapusta, rośliny strączkowe i cebula). Bardzo bogate, tłuste lub słodkie potrawy, a także nadmierne spożywanie alkoholu i kawy mogą również prowadzić do wzdęć. Sztuczne słodziki stosowane w wielu dietach, „lekkich” i bezcukrowych produktach (np. sorbitol i ksylitol) również wytwarzają wiatr.
Wzdęcie jest również typowym objawem zespołu jelita drażliwego. Czynniki psychiczne, takie jak stres lub lęk, hormony (np. w ciąży lub na początku menstruacji) mogą również sprzyjać tworzeniu się gazów w jelitach.
Jak można zdiagnozować wzdęcia?
Wzdęcie nie jest chorobą, a zatem nie jest diagnozą, jest raczej objawem pochodzącym z brzucha dającym różne uczucia dyskomfortu. W połączeniu z innymi objawami wzdęcia (jeśli nie są tymczasowe), mogą być oznaką prowadzącą do poważnych chorób. Należy skonsultować się z dietetykiem oraz lekarzem w sprawie ciężkiego lub długotrwałego wzdęcia.
Podczas wizyty opowiedz lekarzowi o:
- Częstotliwości wypróżnień i konsystencji stolca
- Nawykach związanych z jedzeniem i piciem
- Towarzyszących objawach, takich jak ból i wzdęcia, wymioty i wysoka temperatura
- Innych chorobach
- Przyjmowanych lekach i możliwych skutkach, jakie mogą mieć na wypróżnienia (środki przeczyszczające, antybiotyki itp.)
- Historii rodziny (obecność chorób w rodzinie)
- Obecności organicznych chorób jelit (np. Przewlekła zapalna choroba jelit (IBD), której towarzyszy ciężka biegunka)
Aby diagnostyka była bardziej szczegółowa, należy wykonać badanie fizykalne, badania ultrasonograficzne jamy brzusznej (badanie ultrasonograficzne górnej części brzucha), zdjęcia rentgenowskie, badania krwi i kału (ważne jest, aby zbadać obecność „utajonej” (tj. niewidocznej) krwi w kale). Specjalne testy w celu ustalenia nietolerancji pokarmowych mogą również pomóc w wyjaśnieniu objawów.
Jak leczyć wzdęcia?
W zależności od przyczyny wzdęcia, podejmowane będą próby leczenia choroby podstawowej lub wyzwalacza. Ponieważ wiatr jest denerwujący, ale zwykle nieszkodliwy, do jego leczenia należy również zastosować łagodne środki. Liście karczocha, koper włoski, olejek miętowy, kminek, anyż, papaja i imbir – jako herbaty lub leki ziołowe – zawierają gorzkie substancje stymulujące soki trawienne.
Naturalne bakterie jelitowe – produkty bakterii probiotycznych – są zalecane w wytycznych medycznych w leczeniu wzdęć, które często występują również u pacjentów z zespołem jelita drażliwego. Te probiotyczne bakterie jelitowe nie tylko eliminują objawy (takie jak wzdęcia) zespołu jelita drażliwego, ale także jego przyczyny i przywracają równowagę w jelitach pod trzema różnymi względami.
Bakterie jelitowe są całkowicie naturalnymi mikroorganizmami, które są obecne w zdrowym jelicie, wspierają trawienie i dobre samopoczucie na różne sposoby. Nie wywołują niepożądanych efektów – chociaż czasami mogą wystąpić lekkie wzdęcia i zmiany stolca na początku leczenia. Jest to jednak tymczasowe i trwa tylko do momentu pojawienia się korzystnych efektów, przyjmowania probiotycznych bakterii jelitowych – ważne są przebadane receptury, które są łączone w specjalnych kompozycjach i są dedykowane wspomagania leczenia przeciwko różnym dolegliwościom (stanom zapalnym, nieszczelnym jelitom, szkodliwym bakteriom oraz zaburzeniom motoryki).