Zaparcia - OMNi-BiOTiC®
logo OMNi-BiOTiC logo

Dolegliwości jelitowe

Zaparcia

Zaparcia są problemem wielu ludzi i mogą czasami znacznie obniżyć ich komfort życia.

Jakie objawy występują?

Chociaż częstotliwość wypróżnień u każdego jest oczywiście inna, uważa się, że zaparcia występują, gdy tygodniowo występują mniej niż trzy wypróżnienia. Zazwyczaj rozróżnia się dwa rodzaje zaparć: ostre zaparcia (opisane jako sytuacyjne lub tymczasowe) oraz chroniczne zatwardzenie.

Kto przede wszystkim cierpi na zaparcia?

Mniej więcej co czwarta osoba dorosła w świecie zachodnim musi uporać się z problemem zaparć. Coraz więcej kobiet boryka się z zaparciami, ale może to być także problem, który dotyka i niepokoi rodziców niemowląt i dzieci. Kobiety w ciąży szczególnie silnie cierpią na zaparcia, lecz są to tymczasowe (sytuacyjne) zaparcia  nie jest to choroba, ale objaw.

Tymczasowe zaparcia występują, gdy:

  • W tygodniu występują mniej niż trzy wypróżnienia
  • Towarzyszy im wielki wysiłek i nacisk
  • Kształt stolca to nierówne i twarde „klocki kałowe” ze względu na długi czas przebywania w jelitach

Chroniczne zatwardzenie

jest stanem obecnym od co najmniej trzech miesięcy i wykazuje co najmniej dwa z następujących kluczowych objawów co najmniej przy co czwartym wypróżnieniu:

  • Stolec ciężko się odkształca
  • Klocki kałowe są twarde lub nierówne
  • Subiektywne uczucie niepełnej ewakuacji jelit
  • Subiektywne uczucie dyskomfortu, jakby jelita były zatkane
  • Próbowanie pomocy przy ewakuacji wraz z ręką
  • Mniej niż trzy wypróżnienia tygodniowo
  • Miękki stolec bez kształtu tylko podczas przyjmowania środków przeczyszczających
  • Zespół jelita drażliwego został wykluczony

Różnica polega na szybkości występowania i czasie trwania zaparcia: ostre zaparcia pojawiają się stosunkowo szybko, tj. w ciągu kilku godzin lub kilku dni, podczas gdy przewlekłe zaparcia rozwijają się przez dłuższy okres zwykle ponad sześć miesięcy. Zaparciom towarzyszą bardzo twarde stolce, ból podczas wypróżnień, niepełna ewakuacja i uczucie zablokowania odbytnicy. Jeśli podczas wypróżnienia pojawia się krew i towarzyszą mu silne bóle brzucha, gorączka lub naprzemienne zaparcia i biegunka, są to sygnały alarmowe, aby jak najszybciej udać się do lekarza.

Dzieci cierpiące na zaparcia

Jak właściwie reagować, gdy dzieci mają problemy z trawieniem? Często maluchy nic nie mówią, kiedy nie mogą iść do toalety, a przyczyny tego są liczne.
Dla rodziców obserwacja trawienia dziecka rozpoczyna się podczas zmiany pieluchy. Daje im to ważne źródło informacji na temat dobrobytu dziecka. Natychmiastowo rozpoznają, czy dziecko ma biegunkę. Należy również zająć się zaparciami. Ale jak? Zaparcia to zaburzenie czynności jelit, które prowadzi do opóźnionego wypróżnienia. Niemowlęta i dzieci w wieku szkolnym często doświadczają problemów z wypróżnieniami, co powoduje, że wizyty w toalecie stają się nieprzyjemne lub nawet bolesne. Na przykład wrażliwe dzieci mogą reagować zatrzymaniem stolca, jeśli czują, że są obserwowane zbyt uważnie, na przykład w przedszkolu, z powodu otwartych drzwi toalety. Częściej te problemy powstają z powodu błędów dietetycznych, takich jak dieta zawierająca zbyt dużo cukru, zbyt mało błonnika, zbyt mało płynów, ale także zmianę diety z pokarmów płynnych na stałe. Według badań z Uniwersytetu w Amsterdamie dzieci rodziców z zaburzoną florą jelitową mogą także mieć predyspozycje. Brak ćwiczeń lub zbyt duży stres może prowadzić do zaparć.

Medyczne przyczyny zaparć, które należy wykluczyć

Rzadko zaparcia mogą być spowodowane chorobami podstawowymi, takimi jak cukrzyca, niewydolność tarczycy lub wady wrodzone. Powinno to zostać wykluczone przez lekarza. Stosowanie leków jak: leki przeciwdepresyjne, przeciwdrgawkowe, przeciwcukrzycowe i leki stosowane w leczeniu astmy lub zgagi mogą spowolnić proces trawienia, ale praktycznie robią to tylko u dorosłych. Rodzice powinni zachować czujność, gdy ich dziecko wypróżnia się bardzo małą ilością stolca lub jeśli czas trwania zaparcia przekracza 3 dni. Podobnie, jeśli w kale dziecka jest krew lub jeśli dziecko odczuwa ból podczas wypróżniania. Jak stymulować spowolnione trawienie u dzieci? Zarówno probiotyki, jak i ekstrakt owocowy z papai są naturalne, skuteczne i nie prowadzą do efektów przyzwyczajenia. Przydatne bakterie probiotyczne obniżają wartość pH w jelitach, wytwarzając kwas mlekowy; w ten sposób przyspieszają trawienie, a także dalszy transport spożywanej żywności. Preparaty z papai zwiększają aktywność enzymów w jelitach, a zatem prowadzą do częstszych ruchów jelit, które mają również bardziej miękką konsystencję; co zapobiega występowaniu bolesnej defekacji. Oprócz tych dwóch metod opartych na medycynie naturalnej, ważne jest, aby upewnić się, że dziecko pije co najmniej 2 litry płynów dziennie. Dodatkowo masaże brzucha, wystarczająca ilość czasu w toalecie (nigdy nie pośpieszaj dziecka w toalecie!). Regularna codzienna rutyna, dużo ćwiczeń, a także dieta bogata w błonnik to wszystko, co może pomóc w zapobieganiu zaparć u dzieci.